Spotkania integracyjne dla współpracowników nie są kosztem CIT
Z uwagi na specyfikę współpracy podwykonawców ze spółką na podstawie umów w relacji B2B, która różni się od tradycyjnego stosunku pracy, istnieją różnice w możliwości uwzględnienia poniesionych wydatków na organizację imprez integracyjnych z ich udziałem jako kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2024 r. (II FSK 759/21).
Spółka z branży programistycznej korzysta z pracy podwykonawców zatrudnionych na podstawie umowy o współpracę (tzw. B2B). Wykonują oni pracę w tych samych zespołach co osoby zatrudnione na umowie o pracę oraz uczestniczą w projektach realizowanych przez spółkę na podobnych zasadach jak pracownicy.
Podatnik organizuje dla swoich pracowników i współpracowników imprezy integracyjne. Celem tych spotkań jest integracja zespołu, wymiana wiedzy oraz budowanie lojalności pracowników i współpracowników wobec spółki, co zdaniem spółki poprawia efektywność pracy i realizację zadań. Podobnego efektu nie da się uzyskać organizując spotkania integracyjne wyłącznie dla pracowników, z pominięciem współpracowników. Dlatego istotne jest, aby w integracji brały udział wszystkie osoby wykonujące pracę czy świadczące usługi na rzecz spółki.
Podatnik uważał, że może zaliczyć wydatki na imprezy integracyjne z udziałem pracowników i współpracowników do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor KIS w interpretacji z 13 sierpnia 2020 r. (0111-KDIB2-1.4010.208.2020.1.AP) stwierdził jednak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta